18 czerwca 2013

Naszyjnik z lnianych nici - krok po kroku

"Jak zrobić modny lniany naszyjnik?" - ten wpis miał być bardziej inspiracją. Jednak tyle z Was pyta o "przepis" na naszyjnik wykonany przez Anię Bocian, że zaraz przedstawimy dokładniejszą instrukcję. Jeśli robimy naszyjnik z rożnych materiałów, to trudno podać szczegóły, które sprawdzą się w każdej robótce, ale spróbujemy!

Nabieramy na druty 2,5 - 3 lnianą nitkę, (lub przy wykorzystaniu cienkiej nitki np. Puro Lino - podwójnie złożoną). Około 60-70 oczek - taka ilość powinna wystarczyć na długość obwodu szyi. Do tego należy uwzględnić rodzaj zapięcia, które będziemy stosować przy naszyjniku, czyli ok. 30-40cm + zapięcie ok. 3cm.

Najlepiej, jak zrobimy sobie wcześniej próbkę, a po przymierzeniu możemy spruć - za dużo prucia nie będzie ;)


Przerabiamy prawo, lewo 3-4 rzędy, potem zdejmujemy po jednym oczku przy każdym nowym rządku.
Przerabiamy ok. 10 rzędów, nie więcej, aby nasz rulon nie był za gruby. Kończymy jak każdą robótkę.
W środek wkładamy usztywnienie - może być to gruby sznur, kawałek filcu lub coś podobnego, co mamy pod ręką. Przy miękkiej włóczce, jest to konieczne.


Ważne jest zszycie, które musi wypaść od środka. Trzeba równo zszyć oba boki. Po zszyciu możemy ponaszywać koraliki.
Do takiego naszyjnika świetnie sprawdzą się nasze wklejane zapięcia magnetyczne - są wygodne i mają różne kolory, więc łatwo dopasować je pod kolor naszyjnika. A gdzie kupić takie zapięcia? Wystarczy zajrzeć do naszych pasmanterii :)Naszyjnik lniany wykonany z włóczki PURO LINO (100% len)Mamy nadzieję, że teraz przepis na naszyjnik jest tak jasny, jak dzisiejsze niebo za naszymi oknami (czego wszystkim życzymy!) :)

3 komentarze:

 1. ładniutki <33
  http://dunaj-art.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne naszyjniki, dziękuję za opis:)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne, ale wyobrażam sobie, jak muszą koszmarnie drapać w szyję!

  OdpowiedzUsuń

Będzie nam bardzo miło, jeśli po wizycie zostawisz komentarz :)