7 września 2012

Za tydzień jest Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych


Już za tydzień, 15 września możemy wspólnie obchodzić dość ciekawe wydarzenie. Otóż w Poznaniu organizowane jest tytułowe przędzenie. My także dołączamy i zapraszamy na pokazy tkania na krośnie podczas naszej Akademii Rękodzieła! :)
14-15 września można zajrzeć do naszej Akademii Rękodzieła podpatrzeć i spróbować swoich sił w tkaniu. O tym, jak łatwo zacząć przygodę z krosnem pisaliśmy zresztą ostatnio we wpisie Tkanie na krośnie :)

A poniżej informacja od znajomych poznańskich prządek:

ŚWIATOWY DZIEŃ PRZĘDZENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH (www.spininpublic.com) został zapoczątkowany w 2009 roku w Ameryce przez grupkę przędących osób o podobnych zainteresowaniach: aby świętować to, co wszystkie kochają, czyli sztukę przędzenia. 

Ale przędzenie ma o wiele starszą historię i to na całym świecie. Ta pradawna technika ręcznego skręcania wełny, lnu, bawełny, jedwabiu w nitkę przetrwała do naszych czasów i dzięki niej mamy w co się ubrać, czym okryć. Mimo ery mechanizacji do dziś przetrwały umiejętności przędzenia na wrzecionie i kołowrotku, a nawet coraz popularniejsze jest to magiczne hobby. Przemiana runa owczego, lamy, alpaki, lnianej słomy w złotą nić, jest wspaniałym zajęciem pozwalającym zrobić np. sweter, szalik od początku do końca według własnego projektu. Zajęciem, którym chce się dzielić i kontynuować. W Polsce grono osób przędących stale się powiększa.

Stąd pomysł na zorganizowanie w Poznaniu Światowego Dnia Przędzenia w Miejscach Publicznych, który pozwoli na dotarcie z naszym hobby do szerszej publiki, na otwarcie się publiki na nasze hobby, na poznanie nowych ludzi, wspólne spędzenie czasu i na dobrą zabawę tego dnia. To nasz wkład w tworzenie międzynarodowej sieci prządek. Będziemy prząść na wrzecionach i kołowrotkach. Będzie można przyłączyć się, podejrzeć porozmawiać.

Zapraszamy do wspólnego publicznego przędzenia w Poznaniu.
Agnieszka Jackowiak i Alicja Tyburska - inicjatorki spotkania

Ciesz się Światowym Dniem Przędzenia - Odwiedź nasz Facebook i kliknij Wezmę Udział lub prześlij nam swoje zgłoszenie udziału na dzienprzedzenia@gmail.com

http://www.facebook.com/SwiatowyDzienPrzedzeniaWMiejscachPublicznych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie nam bardzo miło, jeśli po wizycie zostawisz komentarz :)