9 sierpnia 2012

Filcowanie jedwabiu

W naszym sklepie internetowym, w dziale filcowania, jakiś czas temu pojawiły się nowości, m.in. surowy jedwab, włókna bambusa, lnu, ramii, kokony jedwabników, chusteczki, kapturki i szale jedwabne. Dla filcowniczek, które jeszcze nie wiedzą co można zrobić z takimi „dziwactwami” dodajemy garść informacji, porad i inspiracji.
Przede wszystkim - chusteczki, kokony, len, włókna jedwabiu można w prosty sposób ufarbować. Do tego celu można używać farb do tkanin, np. tych z motylkiem, farb z serii Simplicol lub innych do tego przeznaczonych. Farbowanie jest bardzo łatwe, więc nie będziemy się tu o nim rozpisywać, tylko zachęcimy do wyszukania informacji w internecie.
Dzięki własnoręcznemu farbowaniu, efekt naszej pracy będzie jeszcze ciekawszy, wyjątkowy i niepowtarzalny. Materiały, które opisujemy są sprzedawane kolorze białym (lub jego odcieniach), co otwiera przed nami cały wachlarz możliwości przy farbowaniu!

Przykład jedwabnej chusteczki ufarbowanej na różne kolory
Jedwabne chusteczki i kapturki dają nam możliwość tworzenia w „pajęczej” technice cobweb. Aby uzyskać ciekawe efekty z jedwabnych chusteczek, można je porozciągać na różne sposoby. Delikatne włókna rozciągniętego jedwabiu, w połączeniu z czesanką merynos będą stanowić bazę , konstrukcję łączącą delikatną warstwę czesanki. Włókna merynosów rozkładamy w różnych kierunkach, ale w bardzo cienką warstwę. Następnie przykrywamy je pojedynczą warstwą chusteczki lub mocno rozciągniętego kapturka. W przykładzie poniżej dodatkowo użyty był jedwab oraz nitka metaliczna.Oprócz ciekawych efektów farbowania, warto poeksperymentować z filcowaniem różnych faktur. Połączenia niektórych z nich dają naprawdę niesamowite efekty!


Zdjęcie przedstawia ufilcowane kokony, lekko sztywne włókno lnu (środek zdjęcia), odpadki włókien jedwabnych (poniżej kokonu z prawej strony zdjęcia), włókna jedwabiu, pasma ramii. W tle i po prawej stronie zdjęcia widać tkaninę pongee.

Gotowa praca z wykorzystaniem mixu ufilcowanych włókien i dodatków.

Sukienka z elementami tworzonymi za pomocą "pajęczej" techniki.


Elementy sukienki w technice cobweb.
Biżuteria wg własnego pomysłu jako dopełnienie całości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie nam bardzo miło, jeśli po wizycie zostawisz komentarz :)