Strony

27 czerwca 2014

Kursy rękodzieła w Akademii Rękodzieła BOCIAN - do zobaczenia we wrześniu!

W szkołach koniec roku szkolnego, a u nas koniec kursów... ale tylko na wakacje! :)


Ostatnie półrocze było dość pracowitym okresem w naszej Akademii Rękodzieła. Kursy odbywały się w m.in. w lubelskiej pasmanterii Bocian przy ul. Zana 19 (C.H. E.Leclerc). Hitem był prowadzony przez Izę Szybę kurs wykonywania pierścionka z sutaszu. Szkolenie nie należało do najłatwiejszych, ale też nie było za trudne. Podczas kursu można się było nauczyć podstaw wykonywania biżuterii bardzo modną techniką sutaszu. 


Zapisy pękały w szwach także przy warsztatach z szydełkowania koralikami. Kurs bead crochet należał do trudniejszych i wymagał sporo zaangażowania od kursantek. Przy kursie polały się pot i łzy, ale efekty prac były po prostu zachwycające! :)
 

Akademia Rękodzieła BOCIAN przez ostatnie pół roku prowadziła także cykl szkoleń obejmujący filcowanie. W siedzibie firmy Bocian na ul. Nowy Świat 38 w Lublinie, pod okiem naszych projektantek i instruktorek: Ani Bocian i Iwony Wac, powstawały zachwycające filcowane poduszki, kwiaty, torebki, ciapy oraz przede wszystkim wspaniałe szale, sukienki i tuniki.


Filcowa poduszka. Projekty i wykonanie: Iwona Wac



Filcowy bukiet kwiatów i poduszka. Projekty i wykonanie: Iwona Wac
Jednym z kursów był jedwabny szal z różami. Tego typu szkolenie jest niemalże obowiązkowym warsztatem dla początkującej filcowniczki. Kurs filcowania szala może być świetnym początkiem na postawienie pierwszych kroków w filcowaniu. Raz zaznajomione z techniką, możecie później doszlifowywać ją robiąc szale dla mam, babć, koleżanek, córek - dosłownie dla wszystkich. No może niekoniecznie dla kolegów ;-). Wzór szala, kształty kwiatów, liści i innych ozdób zależą od Waszej fantazji, a tej nigdy nie zabrakło na żadnym z kursów Akademii :)












Hit wiosny 2014 to z pewnością filcowane przestrzennie szal i sukienka 3D. Rezerwacja miejsc na te kursy była z dużym wyprzedzeniem, bo chętnych nie brakowało... Uczestnictwo w tym szkoleniu to nowe spojrzenie na pracę z filcem i tkaniną. Kurs zmusza do intensywnego myślenia przy projektowaniu, ale też daje ogromną frajdę tworzenia. Do wykonania szal tą techniką pożądane jest wcześniejsze doświadczenie w pracy z filcowaniem na mokro, dobrze jest także posiadać umiejętności kładzenia czesanki i doboru kolorystycznego oraz znajomość różnych dodatków do filcowania. Od tego zależy efekt końcowy przestrzennego filcowania szala.

Szkolenie z filcowania dużych form odzieżowych, np. sukienki, to nie lada wyzwanie. Prace zaczyna się od przygotowania formy i obliczania swoich wymiarów. To ta mniej przyjemna część całego kursu, podczas której, od tych wszystkich cyferek i procentów, niejednokrotnie lały się łzy.




Aby ułożyć sukienkę swoich marzeń, a tkanina jedwabna i cała masa różnych dodatków do filcowania nabrały odpowiedniego wyglądu, potrzeba dużo wyobraźni. A później ciężkiej pracy! Głaskanie, rolowanie, masowanie... Często praca trwała od samego rana do późnego wieczora (22:00!) Jest to zdecydowanie zbyt krótki czas i zbyt duże obciążenie fizyczne na tak poważne przedsięwzięcie. W przyszłym sezonie rozważymy podział tego szkolenia na 2 dni.





 



Dziękujemy wszystkim naszym kursantkom za ogrom pracy i serca, które zawsze wkładały w swoje robótki oraz za współtworzenie miłej atmosfery podczas warsztatów - byłyście wspaniałe!

Do zobaczenia na kolejnych kursach! :)

26 czerwca 2014

Silk laps i dodatki do filcowania, czyli filcowanie jedwabiu cz.3

Filcowanie jedwabiu


Jak filcować na jedwabiu? W kilku postach, m.in.: Filcowanie jedwabiu oraz Filcowanie jedwabiu (2) pisaliśmy o technice filcowania z użyciem dodatków jedwabnych. Dziś powiemy Wam o kolejnych ciekawych materiałach, które mogą dodać blasku, faktury i przestrzeni Waszym robótkom.

 

Silk Laps  

 

Silk Laps - włókna jedwabiu w postaci fragmentu płachty. Jedwab rozłożony jest luźno i nieregularnie tworząc siatkę / pajęczynę.
Rozciąga się i dzieli na mniejsze pasma. Tworzy połyskliwe struktury, stosowany jako dodatek do filcowania w filcowaniu przestrzennym, techniką cobweb oraz w zdobieniu rękodzieła.


  Jedwab  

 

Włókna jedwabiu - świetny dodatek do filcowania, nadający blask, zdobiący jako wykończenie.
W połączeniu z wełną - do filcowania na mokro. Idealnie pasuje jako dekoracja filcowanych na mokro szali i elementów odzieży.


Dodatki 

 

Kulki Nepps - drobinki wełniane w postaci kulek, grysiku.
Płomyki Slubs - drobinki wełniane w postaci "płomyczków", "języczków", nieco większe od kulek nepps.
Kulki i płomyki to świetne dodatki do filcowania przestrzennego. Mogą nadać bardzo ciekawy wygląd i fakturę filcowanym dziełom. Łatwe do filcowania.
Kokony jedwabne - kokony jedwabników, większe od kulek i płomyków, w postaci "zgniecionej". Budują fakturę i nadają oryginalny wygląd.
(NOWOŚĆ!) Wiskoza - sztuczne włókna wiskozy nadadzą blask podobnie jak  włókna jedwabiu. Do filcowania na mokro w połączeniu z bazą w postaci dowolnej wełny. 

Powyżej (od lewej z góry): 
włókna wiskozy czarne i surowe, 
włókna wiskozy białe; kokony jedwabne; 
kulki nepps, płomyki slubs.

Polecamy rzucić okiem na galerię filcowanie przestrzennego - na pewno Was zainspiruje do wielu prac! :)

www.sklep.akademiarekodziela.plWszystkie dodatki do filcowania oczywiście do nabycia w naszych pasmanteriach lub sklepie internetowym, w dziale Filcowanie. Polecamy i zachęcamy do pochwalenia się swoimi pracami w komentarzach :)


Zobacz także: 

25 czerwca 2014

Czerwcowe filcowanie letnich szali i sukienek - fotorelacja

Akademia Rękodzieła BOCIAN od lat przygotowuje kursy dla tych "nowych" i tych doświadczonych miłośniczek rękodzieła. W ramach naszych ostatnich (przed wakacyjną przerwą) kursów, wykonywałyśmy zwiewne szale i sukienki na lato. A jak było? Zobaczcie zdjęcia:

Filcowanie jedwabnych szali 13 czerwca 2014:









Filcowanie letnich sukienek 14 czerwca 2014:










Aby zapisać się na nasze kursy, polecamy śledzić naszego bloga, stronę www.akademiarekodziela.pl lub fanpage Akademii w serwisie Facebook.