Dziś prezentujemy Wam dwa urządzenia, a mianowicie młynki do plecenia sznurków dziewiarskich. Za ich pomocą wełna, włóczka albo nić lniana może w prosty sposób zmienić się w sznurek, który posłuży Wam, jako podstawa do wykonania ozdób i biżuterii.
Do czego wykorzystać pleciony sznurek?
Plecione sznurki mogą mieć dowolny kolor i grubość. Mogą być plecione z różnych rodzajów nitek: lnu, włóczki, wełny, nici, innych gotowych sznurków... Idealnie nadadzą się jako oryginalnie przygotowane naszyjniki, bransoletki, sznurówki, ozdoby do toreb, broszek a także jako ozdoby przy wiązaniu zasłon, pakowaniu prezentów, zdobieniu narzut, odzieży itp. Kilka przykładów przedstawiamy Wam poniżej:
Plecione sznurki mogą mieć dowolny kolor i grubość. Mogą być plecione z różnych rodzajów nitek: lnu, włóczki, wełny, nici, innych gotowych sznurków... Idealnie nadadzą się jako oryginalnie przygotowane naszyjniki, bransoletki, sznurówki, ozdoby do toreb, broszek a także jako ozdoby przy wiązaniu zasłon, pakowaniu prezentów, zdobieniu narzut, odzieży itp. Kilka przykładów przedstawiamy Wam poniżej:
Po złożeniu młynka (dociśnięciu korbki) urządzenie jest już gotowe do użycia. Najpierw przewlecz nitkę przez szparkę znajdującą się z boku. Nitkę przewlekamy przez środek młynka tak, aby wpadła do środka i wystawała od spodu. Na końcu zwisającej nitki przywiązujemy lub zawieszamy załączony w zestawie ciężarek. Dzięki niemu nasza nitka jest napięta, co jest niezbędnym warunkiem naszej pracy nad sznurkiem.
Gdy kręcimy korbką, ząbki (haczyki) młynka same chwytają nitkę, ale pierwsze okrążenie muszą chwycić tylko co drugi ząbek. Czyli na początku układamy nitkę pod co drugi ząbek (haczyk) i powolutku kręcimy korbką czekając, aż młynek złapie nitkę.
Dalej jest już "z górki", ponieważ po prostu kręcimy korbką. Nasze dzieło w postaci plecionego sznurka będzie wychodziło spod spodu młynka.
Kilka uwag do pracy z młynkiem na korbkę:
1. Która nitka pasuje do młynka?
Nitka, którą wkładamy do młynka nie może być za cienka ani zbyt gruba. Nie może też być sztywna! Najlepsze efekty uzyskuje się przy przędzy o grubości 3-5mm.
2. Jak obliczyć długość nitki do sznurka?
Z przykładowego motka włóczki Rimini (wg oznaczenia na motku - na grubość drutów od 3 do 5) można wykonać od 7 do 10 metrów sznurka. I to w ciągu 15 minut!
3. Co zrobić, gdy ciężarek jest już na podłodze?
Na końcu naszego sznurka zawsze musi znajdować się ciężarek. Gwarantuje on nam to, że sznurek będzie taki sam na całej swojej długości. Ale co zrobić, kiedy nasz sznurek jest już za długi? Stanąć na drabinie? A co jeśli drabina też jest za niska? Nie martwcie się - wystarczy po prostu przepiąć wyżej ciężarek :)
4. Dlaczego podczas pracy młynka słychać "pyknięcia"?
Czasem słychać delikatne odgłosy młynka, kiedy ząbki (haczyki) łapią za nitkę. Nie jest to jednak odgłos, który powinien Was niepokoić, a upewnić, że wszystkie oczka plecionego sznurka będą na swoim miejscu :)
Otrzymaliśmy kilka głosów (w komentarzach pod wpisem), o zamawianych z różnych źródeł młynkach, które mają defekt w postaci przesuniętego haczyka. Zobaczcie na filmiku jak wygląda w akcji młynek i praca nad sznurkiem. Filmik podesłała nam kingasweet - dziękujemy!
Zobacz jak za pomocą młynka szybko zrobić sznurek
Nitka zwija się w wielki supeł!
Wygląda na to, że z młynkiem jest coś nie tak... A jednak NIE! Problem wynika z niedokładnego chwytania nitki przez haczyki. Dzieje się tak czasem na samym początku, przez pierwsze kilkanaście obrotów. Nie ma co się na młynek obrażać - trzeba mu po prostu pomóc :)
Obejrzyjcie poniższy filmik, a szczególnie fragment 2:40 - 2:55. Zwróćcie uwagę na nitkę, która powinna zejść pod opuszczoną w dół "łapkę" haczyka. Jeśli nie udało się jej zejść samodzielnie - pomóżcie jej np. palcem (jak na filmie). Konieczne jest, aby nitka zeszła poprawnie, bo później podnosi ona "łapkę" haczyka, w którym zamyka się kolejna nitka... Po kilkunastu kręceniach zamotek powinien zyskać wewnętrzną spójność, a problem zniknąć (chociaż oczywiście wszystko zależy od rodzaju i grubości nitki).
We fragmencie 3:05 - 3:20 możecie zobaczyć jak dokładnie wygląda poprawne chwytanie nitki przez haczyki. Sprawdźcie, czy u Was podczas kręcenia wygląda tak samo. Jeśli nie, zacznijcie powoli od nowa. Na pewno w końcu się uda! :)
POLSKA INSTRUKCJA UŻYWANIA MŁYNKA DZIEWIARSKIEGO
P.S. Dostaliśmy właśnie filmik do rewelacyjnej instrukcji, która powinna rozwiać wszelkie Wasze niejasności związane z używaniem młynka. Krok po kroku - wytłumaczony każdy szczegół! Zapraszamy do obejrzenia filmiku Anny, a jeśli się Wam spodobał - polubiania i odwiedzania bloga lub kanału video :)
Młynek ręczny, określany również jako przyrząd lub laleczka do dziergania, ma także prostą technikę służącą pleceniu sznurka. Na początku przewlekamy koniec nitki przez środek młynka. Pozostałą częścią, odwrotnie do wskazówek zegara (rys. 3.), owijamy po kolei każdy haczyk. Gdy dojdziemy do pierwszego haczyka owijamy go, ale szpatułką zdejmujemy nitkę spod spodu. Proces ten powtarzamy na każdym haczyku, dzięki czemu tworzy się plecionka. W odróżnieniu od młynka z korbką, tutaj zamiast pilnowania ciężarka trzeba od czasu do czasu pociągać za koniec nitki wyciągając upleciony sznurek.
Do pracy z młynkiem ręcznym również musimy dopasować grubość nitki.
Jeśli potrzebujecie upleść grubsze sznury (które mogą być bardzo
elegancką dekoracją) proponujemy Wam nasze szerokie młynki
ręczne. Podobno kiedyś na żaglowcach, za pomocą takich młynków wykonywano
ze zwojów konopi liny okrętowe.
Jesteśmy ciekawi co jesteście w stanie zrobić za pomocą naszych młynków do plecenia. A więc do dzieła! Nie zapomnijcie pochwalić się swoimi pracami w komentarzach :)
Bransoletki Viola Lee wyglądają jak te nasze robione na młynku! A nasze można zrobić za zdecydowanie mniej niż 400zł! Link: http://www.snobka.pl/artykul/super-trendy-bransoletki-viola-lee-14269/1/9#photo-gallery
OdpowiedzUsuńwiem wiem zrobiłam sobie takowe bransoletki i jestem z moich dumna! :)
OdpowiedzUsuńI bardzo dobrze! :)
UsuńP.S. Może pochwalisz się nam zdjęciem Twojej bransoletki?
muszę napisać, że jestem bardzo zadowolona z Waszego sklepu i z uczęszczanych u was kursów. Z ostatniego kursu szala a la Vilte jestem bardzo bardzo zadowolona i znajomym moim też się podobają. Dziękuję pani Annie Bocian za cierpliwość i stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie kursu...
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za ten kurs! Bardzo pomocny! :)
OdpowiedzUsuńBardzo proszę :) A co ciekawego udało się wytworzyć? Chętnie zobaczymy jakieś zdjęcia albo link do galerii :)
UsuńWitam!
OdpowiedzUsuńDziękuję za świetny kursik. Mam jednak pewnien kłopot.... Kilka pierwszych ruchów korbką jest w porządku, a po chwili młynek się "zawiesza"... Nie mogę nim ruszyć do przodu, a nie chcę się z nim siłować, żeby go nie złamać. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Pozdrawiam serdecznie :)
Niedobrze... A czy młynek "zawiesza się" przy jakiejś konkretnej włóczce, czy zacina się też "na sucho" - bez żadnej włóczki? W pierwszym przypadku może być to wina grubości włóczki albo nierównomiernego kręcenia, w drugim przypadku może być gorzej :(
UsuńJak człowiek widzi takie urządzenie po raz pierwszy to wydaje mu się, że wszystko jest w porządku. A niestety chyba nie jest. Zaczęłam postępować tak jak opisaliście Państwo w kursiku. Kilka pierwszych obrotów i ... ZONK! Nie da rady kręcić. Na dodatek robótka wcale nie wygląda tak jak na Państwa zdjęciu. Dlatego delikatnie przy pomocy szydełka zdjęłam nić z haczyków, odplątałam ciężarek i spróbowałam jeszcze raz. Niestety znów to samo. Po kolejnym zdjęciu niteczek zaczęłam się dokładniej przyglądać haczykom w środku urządzenia i... Chyba znalazłam powód. Trzy haczyki ustawione są prostopadle do środka młynka natomiast czwarty równolegle. Bez nitki wszystkie podczas kręcenia korbką poruszają się w górę i w dół, a ten jeden niestety nie.
UsuńMam dokładnie taki sam problem.
UsuńJedna "igła" w trakcie pracy obróciła się haczykiem w bok. Za nic nie da się jej teraz nawrócić. A nie chce złamać :(
Jest na to jakaś rada?
Dodam jeszcze że wcześniej działało bez problemu i sznureczek wychodził jak należy
Usuńmam ten sam problem tylko złamaną igłę i gdzie ją dokupić może ktoś ma adres sklepów z młynkami do sznurków proszę o podpowiedź
UsuńMłynki są w naszym sklepie: www.sklep.akademiarekodziela.pl, ale samych igieł na wymianę nie mamy :(
UsuńJuż spózznione wyjasnienia,
OdpowiedzUsuńcięzarek musi wisiec aby nitka była naciagnieta,zawsze!
nastepna sprawa to pierwsze okrążenie przerabiamy co drugi haczyk.
Czasami musimy pomóc sobie własnie szydełkiem w pierwszym rzedzie jesli nitka nie chce nam "wskoczyć" na haczyk, lub odwrotnie zahacza sie mimo,ze musimy odpuscic .
Jesli korbka nie kreci to czesto jest to wina włóczki np. zbyt śliska mimo,ze grubosc dobra. Pierwsze próby musimy przeprowadzić na dobrze dobranej włoczce,
pózniej możemy eksperymentować.
w przypadku problemów przejdzmy na ogolnego majla.bedzie szybciej.
pozdrawiam!
Witam!
OdpowiedzUsuńW moim przypadku okazało się, że haczyk przeskoczył podczas przesyłki, czyli kiedy wędrował do mnie. Skontaktowałam się ze sklepem, w którym dokonałam zakupu, poprosili o odesłanie młynka. Odesłałam, oni naprawili. W międzyczasie natrafiłam na filmik (co prawda "nie po naszemu" :)) ale można się zorientować o co chodzi - http://www.youtube.com/watch?v=UU30eB3Ev8w Teraz właśnie ćwiczę i... nareszcie mi się UDAJE! :)
Świetnie, że już wszystko w porządku. Dziękujemy za link - filmik zamieszczamy od razu we wpisie, żeby każdy mógł się jeszcze lepiej zaznajomić z młynkiem :)
OdpowiedzUsuńWitam,przed chwila przypadkowo znalazlam Pansta sklep i tak czytajac komentarze,wiec powiem krotko,ze ja posiadam wszystkie mlynki,od najmniejszych do najwiekszych i jestem z nich bardzo zadowolona,a jesli chodzi o ten z korbka,to jako pierwszy wlasnie mialam ten maly na 4 igly,przyznam,ze z poczatku tez mi to jakos nie wychodzilo tak jak mialo,a potem jak kilka razy przeczytalam instrukcje to mi sie bardziej w glowie zakodowalo,wiec powiem tak,ze jezeli zaczyna sie robic na tym malym mlynku to najlepiej zrobic ze dwa okrazenia powoli,a potem zawiesic ciezarek i wtedy mozna krecic szybko,a jezeli gdzies sie cos zawiesza to widocznie byla jakas nietypowa wloczka i jak bylo krecone korbka to na sile i wtedy moga sie igly przekrecic,ale to nie jest az taki duzy problem,bo mlynek ten mozna fajnie rozebrac w czesci i zlozyc go na nowo,ja tak zrobilam i teraz idzie znowu jak burza:)Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMamy nadzieję, że zniechęconych zachęci to do ponownej pracy z młynkiem. Często coś nie wychodzi za pierwszym razem, ale tak jak napisałaś - te młynki nie są zbyt skomplikowane i ciężko je tak na prawdę zepsuć. Zwykle to wina braku cierpliwości albo włóczki. Dziękujemy za rady! Pozdrawiamy :)
Usuńproszę o adres sklepu z młynkami do sznurków
Usuńwww.sklep.akademiarekodziela.pl :)
UsuńRównież posiadam taki młynek i jest rewelacyjny, polecam ten sklep :)
OdpowiedzUsuńDziękujemy :) A my polecamy robótki z użyciem młynków! Można tworzyć cuda :)
UsuńMam pytanie co do pracy młynka, bo mam taki jak na zdjęciu i przepinam ciężarek według instrukcji ale mój gotowy sznurek bardzo się skręca czy jest na to jakaś rada?
OdpowiedzUsuńNie mamy na to żadnego patentu, nam też się trochę zwija :/ Przy robieniu długiego sznurka można go zwijać jak włóczkę w kłębek i wtedy jest to mniej uciążliwe.
UsuńDzień dobry, właśnie zakupiłam sobie młynek dziewiarski maxi prym. I zaczeły się schody, Nic mi nie wychodzi :(
OdpowiedzUsuńA co się dokładnie dzieje? Czy włóczka nie jest zbyt włochata? Czy jest założony ciężarek?
UsuńPolecamy też obejrzeć prezentację od Kreatywna Przyjemność pod adresem: https://youtu.be/6p9Ds_jDVcs Filmik dużo tłumaczy, może problem się rozwiąże.
dzięki za super klarowne wyjaśnienie działania młynka a zwłaszcza jak rozpocząć zwijanie, szkoda, że nie ma tego w instrukcji, jeszcze raz serdeczne podziękowania
OdpowiedzUsuńzasznurkowana ela
Witam, mogę się dowiedzieć jakiej grubości sznurek wychodzi z tego młynka ?? 3mm czy 5 mm ??
OdpowiedzUsuńTo zależy jaka grubość wchodzi do młynka. "Wchodząca" nić jest ze sobą splatana w grubszy sznurek.Z nici 3mm może wyjść sznurek ok. 5mm, ale zależy to od tego jak miękka lub sztywna jest nić i jak naciągnięty jest ciężarek młynka.
UsuńI jeszcze chciałam się dowiedzieć ile wychodzi metrów sznurka z takiego jednego motka 120m ???
OdpowiedzUsuńWszystko zależy od grubości motka, z którego się robi sznurek. Najlepiej zrobić sobie próbę i po prostu zmierzyć np. ile sznurka wyjdzie z 1 metra nici. A potem odpowiednio pomnożyć.
Usuń